خارج نشینانی که حتی از ضبط یک کلیپ وحشت دارند و سواستفاده رسانه‌ی حکومتی

چندی است سومین سری از شو تلویزیونی آکادمی موسیقی گوگوش در شبکه منوتو پخش می‌شود. در این نوشته کاری با سطح کیفی و نقد این برنامه نیست، اتفاقا برنامه بدی نیست و هرچه باشد بسیاری از ایرانیان را جذب کرده.
در برنامه دیشب نکته‌ای دیدم که مرا وادار به نوشتن کرد. قضیه از این قرار بود که هنرجو‌ها به دو گروه تقسیم شدند و هرکدام قرار بود یکی از آهنگ‌های فرهاد را اجرا کنند. یکی از آهنگ‌ها یه شب مهتاب بود. آرش آشتیانی از پرسنل شبکه که تخصصش در سینماست و حتی کاندید دریافت جایزهٔ بفتا نیز شده بود کارگردانی کلیپ این ترانه را بر عهده داشت.
کلیپی که سعی در ساختش داشت نوعی خفقان و جو سنگین را نشان می‌داد که بسیار همسو با مضمون شعر شاملو بود. اما در حال ساختن این کلیپ یکی از هنرجو‌ها با ترس و لرز اعتراض کرد اینکه سیاسیه. دیگری هم پشتش را گرفت و آره این خیلی هاردکور هست کاش بشه تحرک داشته باشیم. جالب اینجاست،این حرکات و ترس آن‌ها سو استفاده خبرگزاری حکومتی را نیز در پی داشت.(اینجا ببینید)
واقعا عصبی شدم در آن لحظه، می‌بینم فعالانی را در ایران که هزار خطر را به جان می‌خرند و برای مملکتشان مبارزه می‌کنند، آنوقت بعضی تا از این میهن خارج می‌شوند به فکر عشق و حال و خوش گذرانی‌اند و حتی از درست کردن یک کلیپ آن هم در شبکه و برنامه‌ای که کم گرایش سیاسی نشان نمی‌دهند آن هم در قلب اروپا ترس دارند. یکی می‌لرزد، دیگری هوس قر دادن با آهنگ فرهاد به سرش زده، و آن دگر می‌گوید من تو شوکم الان. در جایی هم این شخص صحنهٔ اعدام و زندان را به گروه سرود بچه دبستانی‌ها تشبیه کرد. تاسف می‌خورم از چنین هموطنانی که وضعیت کشور فراموششان شده انگار، صدای هم میهنانتان در داخل نمی‌خواهد باشید، پیشکشتان، لااقل کار دیگران را خراب نکنید. ضمنا، این شبکه و برنامه کم گرایش سیاسی ندارد، می‌ترسیدید از‌‌ همان ابتدا شرکت نمی‌کردید.

از دقیقهٔ ۳۳ به بعد می‌توانید صحنهٔ ضبط کلیپ را ببینید

Advertisements

23 پاسخ

 1. تو خودت چیکار کردی واسه وطنت ؟ نشستی روی کاناپه یه جای امن لم دادی و بقیه رو سرزنش می کنی که چرا جونشون رو کف دستشون نمی گذارن و نمی جنگن !!

  • گیری افتادیم ها
   عزیز من شما از کجا میدونی من نشستم رو کاناپه و یه جای امن لم دادم؟؟ اصلا چه ربطی داشت به نوشته؟ انصاف هم خوب چیزیست

   • ma tanha hastim ghorghoroo jan. mellate tanaghozhast, mellate tarshaye shakhsii va pishrafthaye zoodgozar shakhsiii

 2. اون آقایی که میگه خودت چیکار کردی….حد اقل ۲ خط برای ایران نوشته….ملت طلبکارن ….

 3. با تمام وجود قبول دارم. این جور مواقع دلم خیلی برای نداها و سهراب ها میسوزد. اینه دیگه…چی میشه کرد؟!!!

 4. راستش من یک کمی‌ با این مساله درگیری فکری دارم. من معتقد نیستم کسی‌ این حق رو داشته باشه که از کس دیگه بخواد که «انقلابی» عمل کنه. یا یک کاری رو نکنه. مثلا همه از خانوم گلشیفته فراهانی انتظار دارن که نماینده زنان ایران باشه و یا انتظار دارن عکس نیمه برهنه‌ نندازه. به نظر من اینکه آیا شما میخوای بر ضّد این رژیم جانی کاری بکنی‌ یا نه‌ یک مساله شخصی هست. طرف ممکنه واقعا می‌ترسه. شما نمیتونی‌ بیایی سرزنش کنی‌ که چون افراد تو ایران نمیترسن پس تو هم که خارجی‌ نباید بترسی. اونجوری باشه من هم می‌تونم به همه کسایی که با اسم مستعار وبلاگ درست می‌کنن ایراد بگیرم که ترسوها پشت ماسک قایم شدین.

  این نوشته من به این معنی‌ نیست که نباید کاری کرد یا نباید سعی‌ کرد که تعداد بیشتری از افراد بر ضّد جمهوری اسلامی فعال باشن. اما عصبانی شدن یا ترسو خواندن دیگران، به نظر من، راهش نیست.

  • اینا اومدن هنرمند بشن بزمجه جان، هنرمند باید صدای مردمش باشه، فقط نمیشه که بخونه.
   جو این برنامه و شبکه اینطور هست، نمیخواست نمیرفت، نباید کار گروه رو خراب کنه و همچنین کار شبکه.
   نکته دیگر اینکه فقط نمیخوام این سیاسیه من میترسم نبود، این بابا صحنه ی زندان و اعدام رو گروه سرود بچه دبستانی خوند، این حرف توهین بود

   • جالبه کلیپ دوم که همشون قررر میدادن و میخندیدن! این که گروه سرودش بیشتر بود!

   • غرغرو جان اختلاف من و شما در حقیقت رو همون جمله اول شماست. به نظر من هنرمند نه فقط میتونه، بلکه اگر دلش می‌خواد کاملا هم حق داره که واسه خودش بخونه و نه برای مردمش. شما نمیتونین به کسی‌ زور بگین که اگر میخوای هنرمند باشی‌ باید در باره خلق زحمتکش و انقلاب و آزادی بخونی‌. اینکه میشه درست مثل اون اوایل انقلاب که دیدیم به کجا کشیده شد. من به این کلیپ کار ندارم اما در کّل من یکی‌ شخصا به خودم اجازه نمیدم که برای یک نفر دیگه خط و نشون بکشم که اگر برای مردم نمی‌خونی پس خفه! طرف دلش می‌خواد بذار بره برای خامنه‌ای هم بخونه. جواب من هم این میشه که دیگه به آهنگ‌های ایشون گوش نکنم. اما اینکه فحش بدم و بزنم تو سرش از من یکی‌ برنمیاد. شرمنده!

  • مساله به نظرم انجام کار انقلابی یا سیاسی نیست بلکه این روحیه منفعت طلبانه حال بهم زن بخشی از ما ایرانیهاست که همه چیز را میخواهیم با هم داشته باشیم ….هم منافه اونور هم منافع اینور هم در شبکه های ماهواره ای باشیم وو هم در سیمای جمهوری اسلامی اگر بتونیم… همه منافع را می خواهیم بدون آنکه حاضر به پرداخت اندکی هزینه باشیم.

 5. دوست عزیز
  هرکس هدفی تو زندگیش دنبال میکنه. همه دوست ندارن فعالیت سیاسی داشته باشن.
  اصلا هم ربطی به تو ایران بودن یا خارج بودن نداره
  حتی داخل ایران هم خیلی ها هستند که هیج فعالیتی ندارند.

  • یکی از کامنت های داخل بالاترینو میذارم بخونید شاید خوب باشه، من دیگه نمیدونم اینجا چطور باید توضیح بدم.
   «آرمان هنر اعتلای انسان است و اعتلای انسان بدون آزادی بی معناست. هنرمندی که درد آزادی ندارد هنرمند نیست. فقط میتواند چیزی بسازد برای سرگرم کردن. در این برنامه یکی آماده با حجاب خواننده شود. دیگری شعری از شاملو میخواند و از کلیپ سیاسی میترسد!! ملت تناقض ها!!! «

   • Az googoosh forsat talabta kasi nist ham az oonn rezhim estefade kard ham az in .karash faghat baraye poole javoona oono bot kardan

  • لیلا خانم،

   برام جالبه که این حرفت ۸ تا منفی‌ میگیره و ۳ تا مثبت. راستش یک کمی‌ از جالبی‌ می‌گذره و ترسناک داره میشه. از قرار معلوم شما یا با «ما» هستی‌ و از همه هنرمندا میخوایی که یا انقلابی باشن یا جیکشون در نیاد، یا بر ضّد «ما» و این اجازه رو میدی که یک هنرمند آزاد باشه خودش تصمیم بگیره که سیاسی باشه یا نه. شما رو نمیدونم اما این توقع از هنرمندا من رو یک جورایی یاد جورج بوش و خامنه‌ای و احمقی نژاد میندازه: «یا با ما هستی‌ یا بر ضدّ ما».

 6. خانم گوگوش خواانده همیشه محبوب تمام نسل ها اگر میخواهند خدمتی به ایران و ایرانی کنند فقط باید از کسانیکه سیاسی و اجتمایی میخوانند حمایت کنند
  هنرمندی که فقط واسه دلش میخونه در حالیکه تو مملکتش جوان ها را برای کمتر از پنجاه دلار به دار میکشند هنرمند نیست هنر گند است
  کسانیکه فقط حنجره دارند فقط به درد عربده کشی و یا ماهی فروشی میخورند

  • دوست عزیز، آقای شجریان اوایل انقلاب (تحت فشار) زیر یک نامه وفاداری به خمینی جلاد رو امضا کرد. ایشون هم عربده کش هستن؟ من بعدش باهاش صحبت می‌کردم میگفت مجبور بوده که برای موندن در ایران و ادامه کار اون کار رو بکنه. علاقه‌ای هم به خارج نشینی نداشته. اتفاقا همون موقع هم اروپا که آمد یکی‌ دوتا کنسرتش رو چپولهای حزب طوفان ریختن به هم زدن و حال همه اونهایی رو که رفته بودن به «عربده زنیهای» ایشون گوش بدن رو گرفته بودن.

   باز هم میگم، هیچ کس حق نداره برای یکی‌ دیگه، به خصوص یک هنرمند، تصمیم بگیره و شرط بذاره که باید انقلابی باشه و «مردمی». دوست نداری چی‌ می‌خونه، گوش نکن. خیلی‌ ساده هست.

   • جناب
    بله بین افرادی مثل آقای شجریان و خانم گوگوش که ماندن و سوختند و ساختند و آنچه که توانستنند بکنند و یا نکنند
    با کسانیکه بدو بدو خودشون رو رسوندن خارج که به اصطلاح از امکانات و آزادی هاش استفاده کنند ولی تنها کاری که بلد نیستند همان استفاده از آزادی و امکانات هست
    بله هنرمند بودن کمی از خود گذشتگی شجاعت خیلی خیلی خیلی لیاقت میخواد
    مثل خود خانم گوگوش

   • جواد جان، شما از کجا میدونین اینها از آزادی در غرب استفاده نمی‌کنن؟ شما براتون استفاده از این آزادی این هست که به رژیم فحش بدی یا افشاگری کنی‌، اونها هم استفاده شون اینه که آواز بخونن و هنرمند باشن. لبّ کلام من اینه که ما نمی‌تونیم از کسی‌ توقع داشته باشیم که حتما باید برای مردم و بر علیه آخوندای کثافت و این رژیم جنایتکار بخونن. هر کسی‌ آزاده که هر کاری دلش می‌خواد بکنه یا نکنه.

   • جناب
    منظور فحش دادن به جمهوری اسلامی نیست منظو احساس مسیولیت به جامعه هست.
    اگر این افراد از آزادی فقط برای خوشگذرانی استفاده میکنند نوش جانشان. ولی هنرمند نیستند. . اگر اینها هنرمند واقعی بودند غیر از حنجره باید خصوصیات دیگری هم داشته باشند مثل تمامی هنرمندان واقعی. به نظر شما چرا خانم گوگوش و شجریان ماندند و بقیه محو شدند ؟ چون نسبت به جامعه هیچ وقت بی تفاوت نبودند

   • جواد جان، شما متن نوشته خودت رو یکبار دیگه بخون تا متوجه بشی‌ مشکل من کجاست. شما نمیتونی‌ تعیین کنی‌ که کسی‌ هنرمند هست یا نه چون مطابق میل شما رفتار نمیکنه و برای جامعه اش نمی‌خونه. کسی‌ که به قول شما فقط حنجره داره از دیدگاه خودش و هواداراش هنرمند هست. اتفاقا همین که میگی‌ اونهایی که فقط می‌خونن محو شدن همون حرف من هست. من هم میگم بابا بذار بخونه، برای اون خامنه‌ای جلاد هم بخونه. من یکی‌ گوش نمی‌دم. در حقیقت این تنها کاری هست که می‌تونم بکنم. مثل اون هنرپیشه‌هایی‌ که رفتن پیش احمقی‌نژاد و دیگه کسی‌ تحویلشون نمی‌گیره.

    ما نمی‌تونیم از کسی‌ توقع کاری رو داشته باشیم. فقط میتونیم واکنش نشون بدیم که آیا از رفتار کسی‌ خوشمون میاد یا نه. اما اینکه طرف هنرمند هست یا نه یک بحث هنری هست و نه اخلاقی‌ یا اجتماعی.

 7. منم از حرکتشون اصلا خوشم نیومد. یادمه تو یک اجرای فرهاد وقتی جوونا با آهنگش صرب گرفته بودن فرهاد ناراحت شده بود. حداقل به حرمت فرهاد هم باید ترانه هاش رو اونجور که دوست داشت اجرا شه. اون دو نفری که اعتراض داشتن فقط دوس دارن با آهنگا برقصن و اصلا مفهوم ترانه ها رو درک نمی کنن. واقعا تاسف آوره

 8. به اشک های نریخته و بغض اسفندیار منفرد زاده قسم و به خاک قبر فرهاد که دیشب خیس شد از اشک های جنازه اش! جمع کنید بساط این چوب حراج بر موسیقی خیلی سال مـُرده این خاک را …
  حرمت چند میلیون بیننده را نگاه نمی داری خانوم! حرمت تن شاملو را نگاه دار …! حرمت شعر را نگاه دار!

  سیاسی نمی خوانی؟ که مبادا عشق و حال ات در دبی و لندن که تمام شد نتوانی بروی در بغل مامان جان ات توی فیس بوک از شهرت یک شبه آمده ات از روی برگردان شدن ملت از تلویزیون ملی شان به یک شبکه ماهواره ای حال کنی؟
  چند تا دختر همسن تو به خاطر آزادی تو و امثال تو توی اوین اند؟ چند تا نسرین ستوده؟ چند تا ندا و ستاره مـُردند که تو امروز آزاد توی لندن دو بنده تا روی ناف ات بپوشی و بگویی خیلی سیاسی شد؟ دختر نسرین مادر نمی خواهد؟
  تو که می ترسی مبارزه کنی! لیاقت همان آزادی پوششی که خیابان های اروپا به تو می دهد را هم نداری … ! برگرد همان چادر سرت کن! اعتراض هم نکن …
  تو که عشق ات باباکرم و تکان دادن لرز سینه هایت است … اسم فرهاد را به زبان نیار! تن شاملو را در گور نلرزان … به شب گریه های اسفندیار تف نکن خانوم !
  همان اول اش که این شعر را خواندی اصلا سواد داشتی بفهمی شاملو چه نوشته بود؟ یا سوادت در همان حد واویلا ویلی های آغاسی و شهرام شب پره است؟
  نفهمیدی این شعر اعتراضی است؟ خواستی توی کلیپ اش اندام ات را نشان بدهی؟ قر بدهی؟ بابا کرمی برقصی! آن وقت دیگر مثل گروه سرود نمی شد؟

  نه خانوم محترم … شما خیلی گنده بشوید آخرش یک امیر تتلوی دیگر می شوید! چهار تا باباکرم بخوانید چهار نفر هم توی پارتی هایشان آهنگ هایتان را گوش کنند! این خاک تلخ که مطرب پا تختی زیاد دارد ! شما هم یکی رویشان!

  فقط کاری با فرهاد نداشته باش خانوم جان!

  «کورش ضيغمى»

دیدگاهم را در متن گفته ام، اینجا نوبت شماست و بیشتر شنوا هستم/ برای پارسی نوشتن دیدگاه با کیبرد انگلیسی از این وبسایت استفاده کنید http://behnevis.com/

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

گندی شاپور

همه عالم تن است و ایران دل نیست گوینده زین قیاس خجل

آنا دیلی شعری

تورکون دیلی تک سئوگیلی ایسته کلی دیل اولماز ... اؤزگه دیله قاتسان بو اصیل دیل اصیل اولماز

سرزمین من

یادداشت‌های دکتر سعید بشیرتاش

ساوالان

A passion for Perfection

شبهای بی سحر

تا ریشه در آبست امید ثمری هست

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: