کاش ما هم تعصب کور نه، بلکه غیرت اعراب روی فرهنگ و اصالتمان را در همه وقت داشتیم

بار‌ها شاهدش بودیم، فیلمی، کاریکاتوری یا یک سخنرانی منتشر می‌شود و خشم و اعتراض کشورهای اسلامی را در بر می‌گیرد. بسیاری مواقع هم به وحشی‌گری می‌کشد، وحش گری‌ای که هیچ گونه مجال دفاع برای کسی باقی نمی‌گذارد البته برای اسلامگرایان افراطی اینگونه نیست.
آخریش همین فیلم درجه چندمی بود که ساخته شد و آشوب و خشم و اعتراض کشورهای اسلامی را در برگرفت.
قصدم این نیست از این ایدئولوژی و وحشی‌گری در اسلام بگویم، می‌خواهم دید شما را به زاویه‌ای دیگر از این ماجرا جلب کنم.
اعراب قبل از اسلام چه داشتند؟ هیچ؛ اما بعد از اسلام چطور، فرهنگشان اسلام است، تاریخشان اسلام است، تمدنشان تمدن اسلامی است. اصلا اسلام براشان هویت آورد. با ایدئولوژیشان مخالفم به کنار، وحشی گریشان محکوم است، اما این غیرتی که برای هویت و اصالتشان را دارند می‌ستایم.
تاکید می‌کنم فقط غیرتشان، نه تعصب کور و وحشی‌گری.
اما ما ایرانی‌ها چطور، اسلام آمد برایمان تباهی آورد و این دین فلان و بهمان است به کنار، چه اندازه برای فرهنگ و اصالت تمدن ایرانیمان ارزش و احترام قائلیم، چقدر غیرت داریم؟
به ملی گرایی و وطن دوستی شهره‌ایم درست، اما در عمل چطور؟ فیلم ۳۰۰ ساخته شد، همین حالا فیلم ضد ایرانی از شبکه جم پخش می‌شود، واکنش چندانی نشان ندادیم. البته اینگونه گفتن هم کمی بی‌انصافی است. در عمل هم زمانش برسد جان‌ها فدای ایران می‌کنیم، نمونه‌اش همین جنگ هشت ساله، غیرتمند از خاک و ناموس وطن دفاع کردند فرزندان ایران بانو؛ اما بعضی اوقات تشخیص نمی‌دهیم رگ ملی گراییمان کی باید بالا بزند، وقتش بوده، حواسمان نبوده!
بیایید قبل از هرچیز همه یک ملی گرا باشیم، تمدن چندهزار ساله کم چیزی نیست که بدان ننازیم و مایهٔ افتخارمان در هرجای دنیا نباشد. افت کردیم، روزگار روزهای خوشی نشانمان نمی‌دهد، از اسب افتادیم اما از اصل نیافتیم.

10 پاسخ

 1. کامنت حاوی عبارات رکیک، توسط ادمین حذف شد

 2. «اما ما ایرانی‌ها چطور، اسلام آمد برایمان تباهی آورد و این دین فلان و بهمان است به کنار، چه اندازه برای فرهنگ و اصالت تمدن ایرانیمان ارزش و احترام قائلیم، چقدر غیرت داریم؟»

  همين قسمت از نوشته شما نشان ميده ما براي تاريخ خودمان ارزش قايل نيستيم

  تا آنجا که من ميدونم بيشترين دوران شکوفايي علمي و هنري ايران
  مربوط هست به همين چند قرن اوليه بعد از اسلام البته نه اينکه به اسلام ربطي داشته
  باشه ولي نشون ميده ايران به هيچ عنوان دچار تباهي و سيه روزي بعد از اسلام نشده

  اگر معماري و هنر و شعر و غيره قرون اسلامي رو از ايران بگيريم واقعا جايگاه زيادي در
  تاريخ جهان نخواهيم داشت.

  حرف زدن ايراني ها از غيرت و تعصب ملي فقط تظاهر هست وگرنه همين هايي که مثلا
  براي نام خليج فارس يقه ميدرانند اکثرا در زمان تعطيلات مقصد اوليشون دبي و امارات
  هست اين همه مسافر توريستي به دبي نشون ميده ايراني ها فقط اهل حرف مفت
  هستيم وگرنه يک دبي نرفتن کسي رو نميکشه

 3. ما غیرت و تعصب داریم ولی‌ آن را آبرومندانه نشان مدهیم . کاری که در کشور‌های عربی‌ کردند وحشی گری بود نه غیرت.

 4. همین چیزی که شما غیرت و تعصب می نامی، اسم دیگرش وحشیگری است. به قول سعدی، دلایل قوی باید و معنوی، نه رگهای گردن به حجت قوی. و اما در مورد کامنت آقای افشین، در واقع این اسلام است که از فرهنگ ایرانی و البته تمام سرزمینهایی که به زور شمشیر تصرف کرد، استفاده کرده، فرهنگ اسلامی را به وجود آورد و گرنه اسلام خود به غیر از همین اندیشه هایی که امروز در عربستان سعودی می بینیم چیزی نداشت و ندارد. امروز به اصل خود در جهان باز گشته است. ولی با نظر شما که بسیاری از ایرانی حتا شهری را که در آن زندگی می کنند را به اندازه دبی و ترکیه نمی شناسند، ما قوم تقلیدیم.

 5. شما تاريخ داريد كه دم از تاريخ جند هزار ساله ميزنيد شما يك قوم وحشي هستيد كه از شمال كوههاي روسيه امديد زبونتون زبون هنداروبايه فرهنك هم فرهنك قوميتا رو دزديد فارسيتون هم 28كلمه اش عربيه بكيد جي داريد كه ازش دم ميزنيد_

 6. از کدام فرهنگ صحبت می کنید،از ازدواج شاهان هخامنشی و ساسانی با خواهر و مادرشان، از ان کورش قاتلتان، ازان تخت جمشیدی که اقای ناصر پور پیرار رازش را برملا کرد ویا از ان زبانی که به نظر کارشناسان لهجه ای از عربی است و……امیر

  • احتیاجی نیست شما فرهنگ و تاریخ ایران دوست داشته باشید. کسانی‌ هستند که آن را دوست دارند. از سوی دیگر فرهنگ و زبان هیچ قومی یک دست نیست و در آن واژه‌های بیگانه فراوان است. امروز بسیاری از لغات علمی‌ ریشه یونانی دارد و تا آن سوی چین و ژاپن هم راه پیدا کرده است. و در مورد تخت جمشید، آن ساختمان محل برگزاری نوروز بوده است. سمبل نوروز یعنی‌ روز اول فروردین همان شیری است که به گاو حمله کرده است. هر ‌یک از این دو حیوان در واقعه سمبل یک مجمع الکواکب در ستاره شناسی‌ هستند. آنگاه که شیر گاو را کنار بزند و خود به جای او بنشیند‌ این نشانه روز اول بهار است.

 7. بخشی از غیرتمندان مانند اعراب، پرچم آتش زدن، حمله به سفارتها، گروگان گرفتن و… رو داند! عزیز جان، آنچه را بنام غیرت می‌خوانی، جهالت است که باعث شده همین ایرانیان محترم، برای هر مشکلی، به مطجاوزین گذشته دخیل ببندند و اول و آخر جمله را با «یا علی»، «یا ضامن آهو» و.. ادا کنند.
  افتخار به کار گذشتگان هم نوعی جهالت است. افتخار وقتی است که خود کار نیکی انجام دهی و بدان افتخار کنی. تاریخ قبل از اسلام با شکوه است و بعد از اسلام بی فروغ. تاریخ ایران، پر افتخار و در عین حال مملو از خفت!
  به خودت افتخار کن نه افسانه.

 8. شدیدابادوستی که گفته ماسرودست می شکنیم برای رفتن به دبی اون هم فقط برای انجام کارهایی که هیچ اعتباری برامون نمیاره موافقم….کار رو به جایی رسوندیم که وزیر خارجه امریکا دریک مصاحبه به تمسخر میگفت:اخرین کسانی که از کازینوها ودیسکوهای خارجی بیرون میان ایرانیها هستن!!!!!!!!!!!!واقعا تاسف اور وبرخورنده ست برای هرایرانی که ذره ای به تمدنش احترام میگذاره!!!!!

دیدگاهم را در متن گفته ام، اینجا نوبت شماست و بیشتر شنوا هستم/ برای پارسی نوشتن دیدگاه با کیبرد انگلیسی از این وبسایت استفاده کنید http://behnevis.com/

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

گندی شاپور

همه عالم تن است و ایران دل نیست گوینده زین قیاس خجل

آنا دیلی شعری

تورکون دیلی تک سئوگیلی ایسته کلی دیل اولماز ... اؤزگه دیله قاتسان بو اصیل دیل اصیل اولماز

سرزمین من

یادداشت‌های دکتر سعید بشیرتاش

ساوالان

A passion for Perfection

شبهای بی سحر

تا ریشه در آبست امید ثمری هست

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: