چرا جاوید شاه؟

مستند از تهران تا قاهره را دیدیم، شاید از تیتر ایراد بگیرید اما بگذارید بگویم.

حقایق تاریخ را دیدیم، حقایقی که قبلا هم شنیده یا دیده بودیم، اما اینگونه که در چند ساعت کنار هم ردیف می‌شوند حال دیگری دارد. دیدیم که شاه می‌خواست ایران را جز پنج کشور ثروتمند دنیا کند، دیدیم که خطاب به قدرتهای غربی می‌گفت شما قیمت‌ها را بالا ببرید قیمت نفت هم بالا می‌رود. اصلا دیدید چه زیبا انگلیسی صحبت می‌کرد؛ اول اشخاص حال حاضر مملکت هنگام شنیدن انگلیسی سر تکان می‌دهند. افسوس، آن هنگام مردم کوچه و بازار هم با خبرنگار خارجی انگلیسی صحبت می‌کردند، حال چه!؟

بسیار دردناک بود اذیتی که آمریکایی‌ها بر او روا داشتند، فرانسه خمینی را در پر قو نگاه می‌داشت تمام امکانات یک انقلاب را هم در اختیارش گذاشته بودند اما شاه را نمی‌پذیرفت. اجازهٔ سخن گفتن و پیام فرستادن به او نمی‌دادند. دست انور سادات درد نکند، وفادار بود.

آن خنده‌های زیبای شهبانو و آن آه‌های سوزناک از هزار حرف و سخن برای جمهوری اسلامی بیش بود. آن هنگام که از سوختن دوبارهٔ نسل‌ها می‌گفت، آن زمان که گفت شاه نمی‌خواست مردم کشته شوند، دل هر انسانی را به درد می‌آورد. مرد بود شاه که مقابل آمریگا و انگلیس و شرق و غرب ایستاد اما مقابل مردمانش کوتاه آمد و گفت صدای انقلابتان را شنیدم؛ مرد بود که هنگام وداع با وطن اشک می‌ریخت اما فردی که آمد هنگام آمدن احساسش هیچی بود!

شهبانو در آخر همه را به اتحاد فراخواند، گفت که ایران آینده یکپارچه است و اختلافی میان زبان‌ها و ادیان مختلف وجود نخواهد داشت و چه زیبا بود آنجا که از ستارخان و باقرخان گفت. چه زیبا بود آنجا که با آن تبسم مهربانانه از امید به آینده می‌گفت.

محبوبیت و حقانیت را گردش دوران نشان می‌دهد، آنکه آمد، پس از مرگ روز به روز منفور شد و آنکه رفت روز به روز محبوب.

گفتم جاوید شاه، چون که جایگاه او در یاد‌ها جاوید خواهد ماند.

 

 در این بلوا، در این دار مکافات
پیامی میرسد از سوی سادات
ندارم ترسی از تهدید کارتر
ندارم وحشتی از مکر تاچر
بیا ای دوست خاک من سرایت
قدم بگذار چشمم زیر پایت
رفاقت گر چنین کردیم کردیم
به روز غم اگر کردیم مردیم
شعر از مسعود صدر
Advertisements

31 پاسخ

 1. جاوید باد ایرانمان از تبریز

 2. زنده باد شاه روحش شاد .

 3. 5 بار براش فاتحه خوندم دیشب حقا که آدمکش نبود کافیه دهه فجر نگاه کنید ببینید چی دارن از شاه بگن … کلش همینه : ساواک زندان داشت … اشرف قاچاق میکرد… حتی یک سند هم ندارن که شاه دستور کشتن مردمو داده باشه … روحت شاد عزیز شدی برای من.

 4. چقدر گریه کردم

 5. چقدر افسوس خوردم

 6. فقط جمش کن چون خودتم میدونی داری چرت میگی

  • آخه به شما خائنین چه میشه گفت. امیدوارم که روزی سزای اعمالتون را از مردم شریف ایران بگیرید.

   • خفه عمله رژیم
    شماها هم مثل صدام الان که صای کلنگ گورتون بلند شده اسم ملت!!! از دهنتون نمی یفته
    من جزو ملتم و میگم خفه شو بسیجی نجس
    جاوید شاه مصدق و بختیار

  • تو و امثال تو خفه شین، بموقع دمار از روزگارتون درمیاریم. فکر کردین ما با این مزخرفات«عفو» و «بخشش» و در «عفو لذتیست که در انتقام نیست » ..و این چرندیات دوباره خر میشیم؟ مخفتخورهای خائن مملکتو بباد دادین هنوز از شاه بد میگین؟ پررو بازیت مال الانه، پدری ازتون درمیاریم که تا ابد دور خودتون بچرخین و نفهمین از کجا خوردین خائن وطن فروش..

 7. امیدوارم نظام سلطنتی دوباره برقرار بشه

 8. با با ازاون حرفا هم که احمدی نژاد هر روز میزنه رهبران جمهوری اسلامی معتقدند که قدرت اول دنیا هستند اخ این حرف ها هم گور به گور شدنه لعنت بر تمامی دیکتا تورها .

 9. ﺷﺎﻩ ﺩﻟﺴﻮﺯ ﮐﺸﻮﺭ ﻭ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﻮﺩ ﻭﻟﯽ ﻧﻈﺎﻡ ﺳﻠﻄﻨﺘﯽ ﺩﯾﮕﻪ ﻣﻨﺴﻮﺥ ﺷﺪ

 10. انقلاب ایران ظاهرا اسلامی بود ولی حقیقتا نه اسلامی بود ونه انسانی یه مشت مردم استبدادزده ونادان آلت دست گروه های خشن گرفتار خشم بی تدبیرجاهل وتشنه قدرت شدند وبا احساسات وهیجانات بی اساس کردند آنچه را که نباید می کردند

 11. جاوید شاه
  درود به روان پاک رضا شاه کبیر ومحمد رضا شاه آریامهر

 12. من زمان انقلاب ۱۵ سالم بود،خوب بخاطر دارم دوران بچگیم رو که همه مردم در صلح و صفا ،شاد و امید به آینده بهتر برای خودشون زندگی‌ میکردند.همه جور آزادی داشتیم،خوب حالا میگید آزادی سیاسی نداشتیم،شاه دیکتاتور بود و از همه اینجور حرفها که ۳۲ ساله به خورده این ملت دادند.شاه هرچه بود وطن دوست بود و برای ملتش ارزش قائل بود

  فقط کافیه کلاه خودتون رو قاضی کنید و اون دوران رو با حالا مقایسه کنید،حقیقتاً کدوم رو ترجیح میدید؟؟

  این حکومت بغیر از فقر،بدبختی،فحشا،بی‌ آبرو کردن ملت ایران در این چند سال چکار کرده؟؟

  به امید فردایی روشن برای ایران و ایرانی‌..

 13. این جماعت آخوند اولین بار نیست که یک وطن پرست را از مملکت دور کرده اند یا کشته اند باعث مرگ امیر کبیر هم همین آخوندا بودند و این مردم هم دفعه اول نیست که گول آخوند هیچی ندار را خورده اند روزی که امیرکبیر کشته شد مردم شیرینی پخش کردند و در سر در کاخ شاه (ناصرالدین شاه) جمع شدند و به او گفتند که بزرگترین کار خدا پسندانه را کرده است

 14. سال هاست دور از وطن زندگی می کنم ، ولی هنوز هم وطن و اتفاقات آن مهم ترین دل مشغولی من است. ساعات زیادی را هرروز در لا به لای وب سایت ها و وب لاگ های پارسی زبان می گذرانم. وب لاگ شما هم را اولین بار چند هفته پیش کشف کردم که از حمله به افغان ها در یزد ، به عنوان واکنشی در برابر آن جنایت ، به نوعی پشتیبانی کرده بودید. از این موضع گیری شما و چند نفر دیگر مثل شما دلم گرفت و کامنتی نوشتم. امروز هم که این تیتر و نوشته شما رادیدم آتش گرفتم. خواستم مستدل و منطقی پاسخ دهم . اما فکر کردم بر چنین کسی که چنین سطحی و احساساتی می اندیشد ، اثر نخواهد داشت. ما چه ملتی هستیم و چه زود فراموش می کنیم. نمی دانم که هستید وچند سال دارید و چه قدر می دانید و کجای این دنیای دیوانه زندگی می کنید. به دور از هرگونه خودنمایی و شکسته نفسی بگویم که من در هردو رژیم پیش و پس از انقلاب زندگی کرده ام، مدارک تحصیلی معتبر از دانشگاه های صاحب نام ایران و خارج دارم ، به سه زبان زنده دنیا می خوانم و می نویسم ، به اندازه وزن شما-احتمالاً- نوشته ام و چند برابر آن خوانده ام. با مذهب و رژیم اسلامی میانه ای ندارم. سال هاست که به شکل تبعید در خارج زندگی می کنم و مطمئن هستم که در صورت برگشت به وطن ، به من خوش آمدی نخواهند گفت . زندگی ام در غربت ساکن و یک نواخت است و فاقد انگیزه هایی از آن دست که ما ایرانی ها می پسندیم. تمام این ها را گفتم که این جمله موخره را به شما بگویم. من رژیم ملاها را با تمام نکبتش به رژیم عقب مانده شاه احمق و منش سلطانی او ترجیح می دهم. بدم هم نمی آید که بر فرض محال چنین رژیمی دوباره در ایران حاکم شود تا یک بار دیگر به مبارزه با آن برخیزم. و زندگی ام را معنای دوباره معنا ببخشم. از همین الآن تمامی برچسب های رایج را که به من خواهید زد از قبیل روشن فکر ، کمونیست ، بنی صدری و… را می پذیرم و می گویم «بتر زانم که خواهی گفت آنی…»

  • نه قربون، ما به شما برچسب نمیزنیم. خودت الان گفتی که سالهاست خارج از کشوری و کلی هم مقام و منصب علمی داری. نوش جونت لابد زحمت کشیدی. ولی تو که اینهمه سال از مملکت بیرونی همونجا بمون و خوش باش برای ما تعیین تکلیف نکن. شماها حق ندارید بجای دیگران تصمیم بگیریدو یه بار در 1357 گرفتین برای هفت پشتتون بسه. همینی که بدون این که نظر اکثریتو بدونی یا به وضع مردم اهمیت بدی، میگی اگه دوباره سلطنت بیاد باهاش مبارزه میکنم؛ معنیش اینه که خودتم یه پارچه دیکتاتوری.. دلیل نمیشه چیزی که شما فکر میکنی همه مردم بخوان.

  • جناب على اقاى عزير، تمام مطالب بالا كه فرموديد شامل حال بنده هم مى شود فقط با اين تفاوت كه بنده «بتون سر » نبوده و به ان هم افتخار نمى كنم. بيچاره گى ملت ما از همين به اصطلاح روشنفكران حرفه ائى استش كه فكر مى كنند لجبازى و يكدندگى يعنى انقلابى و پيشرو. تغيير جامعه با داشتن ديدگاه نفع و يا انتقام شخصى همين است كه مى بينيم. به شما توصيه مى كنم براى خروج از سكون با انعطاف پذيرى بيشتر به مسائل اجتماعى بنگريد.

  • من نمیدونم اگر جنابعالی مثل ما در ایران تحت حاکمیت ملایان در حال حاضر مجبور به زندگی بودید بازهم این حکومت مثلا ضد استعمار !!!و مذهبی رو به حکومت پهلوی ترجیح میدادید؟

 15. آقا شماها توی کدوم دنیا زندگی می کنید ما خبر نداریم! من همیشه یادمه مثال بارز دیکتاتوری شاه همین در عالم هپروت بودنش از اینکه میخواسته ایران رو پنجم بکنه می گفتند! دیکتاتور دیکتاتور است چه شاه باشه چه دکتر!

 16. شاه دیکتاتور بود.از همه دلایلی که می شود آورد فقط دوستان را به خاطرات سفیر اسرائیل در ایران در زمان شاه ارجاع می دهم.
  وی می گوید زمانی فرمانده ارتش ایران از وی خواست تا موشه دایان از رهبران اسرائیل را به ایران بیاورد تا در مورد واقعیت های جامعه و ارتش ایران با شاه صحبت کند.
  سفیر از این درخواست تعجب می کند ومی پرسد که چرا خود او اینکار را نمی کند.فرمانده ارتش پاسخ می دهد که زیرا شاه ((نه شنیدن)) را تحمل نمی کند و خصوصا در خصوص فرماندهان ارتش.ثانیا تجربه نشان داده شاه همان کسانی که یک روند اشتباه را با قصد خدمت به وی اصلاح کرده اند،در اولین فرصت همان ها را قربانی می کند.
  نمونه بارز این سخن فرمانده ارتش برخورد شاه با هویدا و داریوش همایون در سال آخر پادشاهی اش است.

 17. جای بسی تاسف است که این نوشته بیشترین امتیاز را در بالاترین آورده است. این نوشته که از ترفندهای تبلیغاتی جمهوری اسلامی استفاده کرده است جز مشتی اراجیف عوام پسند نیست. آیا واقعا مردم کوچه و بازار که به گواهی آمارها 55 درصد آنها سواد خواندن و نوشتن نداشتند انگلیسی صحبت میکردند؟ انگلیسی صحبت کردن شاه چه ربطی به سیاستهای غلط او داشت؟ بشار اسد و عبدالله دوم شاه اردن بسیار بهتر از شاه انگلیسی صحبت میکنند ولی به همان اندازه دیکتاتور هستند.

 18. من می گم شاه دیکتاتور. اصلا هرکی قدرت بدون نظارت داشته باشه دیکتاتور می شه. ولی این قنشگ بود که سران بیش از 50 کشور دنیا توی جشن های 2500 ساله افتخار می کردن که پشت شاه ایران راه برن یا اینکه هر ایرانی هر جای دنیا بدون ویزا می رفت با بهترین شرایط و احترامی که براش می قائل بودن . حالا برو همین دبی عرب های چادر نشین که ملخ می خوردن از توی ایرانی اثر انگشت می گیرن. آره شاه واقعا دیکتاتور بود ولی سید علی رو مردم انتخاب کردن! مرگ بر دیکتاتور چه سید علی چه شاه باشه چه دکتر

 19. از اینکه مصاحبه های جسورانه محمدرضا شاه را برای اولین بار دیدم بسیار متحیر و ناراحت شدم ولی سوالی که در ذهنم ایجاد شد این بود که این فیلمها و مصاحبه ها تا بحال کدام گوری بوده که بعد از 33 سال زجر برای ما مردم کند ذهن ایران پخش شد. الحق که کار کار انگلیساست.

 20. اگر مردمان را به کردارشان توصیف کنیم و نه گفتارشان ، کمتر فریب گفتار کسی را می خوریم.

 21. این مونولوگی که شبکه من و تو 1 ایجاد کرده، مسیر تقدیس و تطهیر رو در پیش گرفته نه تحلیل و مستند.
  تمام برنامه از تهران تا قاهره درد دل یک نفر بود با مستنداتی که در تایید درد دل او نشان داده شد.
  این روند اشتباهیست.
  ادعاهایی در این برنامه مطرح شد که جای تامل دارد.تکذیب نمی کنم.ولی از طرفداران سلطنت می خواهم مدرکی در این رابطه دارند اطلاع رسانی کنند.صرف این ادعاهای خام با عقل و تاریخ جور در نمی آید:
  1- خانم فرح پهلوی ادعا کرده که شاه از هویدا خواسته که از زندان بیرون بیاید ولی خود هویدا قبول نکرده
  2-ادعا شده شاه در جریان ملی شدن صنعت نفت حامی دکتر مصدق بوده
  3-ادعا شده که شاه قبل از آنکه کار را به برخورد نظامی بکشاند، تمامی راه های مذاکره با مخالفان را طی کرده بود
  4-خانم فرح چنان از بورسیه ای که به دانشجویان انقلابی داده شده صحبت می کنند که انگار از ارث پدریشان به آنها بخشیده اند
  منابع مالی بنیاد پهلوی دولتی بوده یا املاک سلطنتی؟
  ابهامات دیگری هم هستند که در فرصت دیگری مطرح خواهم کرد

 22. اي واله

دیدگاهم را در متن گفته ام، اینجا نوبت شماست و بیشتر شنوا هستم/ برای پارسی نوشتن دیدگاه با کیبرد انگلیسی از این وبسایت استفاده کنید http://behnevis.com/

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

گندی شاپور

همه عالم تن است و ایران دل نیست گوینده زین قیاس خجل

آنا دیلی شعری

تورکون دیلی تک سئوگیلی ایسته کلی دیل اولماز ... اؤزگه دیله قاتسان بو اصیل دیل اصیل اولماز

سرزمین من

یادداشت‌های دکتر سعید بشیرتاش

ساوالان

A passion for Perfection

شبهای بی سحر

تا ریشه در آبست امید ثمری هست

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: