سدها را باید شکست تا آب به اورمو گولی سرازیر شود

مدتی است از خشک شدن دریاچه ارومیه می‌­گذرد. وضعیت اقلیمی و کمبود بارش­‌ها یکی از این عوامل این خشکی بود، البته نقش موثر و عامل اصلی را می‌­توان عوامل انسانی دانست.

از جمله این عوامل برداشت بی­رویه از آب­های زیرزمینی، احداث سد و همچنین احداث پل بر روی این دریاچه است. البته حال پس از خشک شدن دریاچه اکثریت از این موضوع با­خبرند، اما علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. باید قبل از خشکی عوامل باعث خشکی، شناسایی و از اجرای آن جلوگیری می‌­شد اما اینگونه نشد!

حال که دریاچه خشک شده، از تبعات و مضرات این امر خبر داریم؟ یا باز هم می‌­خواهیم پس از رخداد تبعات تلخ، باز آن­‌ها را بازگو کنیم و بگوییم کاش زود­‌تر جلویش را گرفته­ بودیم؟

فکر می‌­کنم خوانندگان این متن از تبعات خشکی دریاچه آگاه باشند اما شاید بد نباشد گوشه ­ای از این تبعات را یادآوری کنم.

از تبعات جدی خشک شدن دریاچه می‌­توان به تغییر وضعیت آب و هوایی منطقه بزرگی اشاره کرد، به طوری که این امر می‌­تواند تعادل آب و هوایی بین فصول را از بین ببرد. اما آسیب جدی­‌تر که همین الان به نوعی با آن دست به گریبان می‌­باشیم توفان گرد و غبار و ذرات معلق هوا که از بیابان‌های اعراب می‌­آیند- توفان نمک است؛ توفانی که می‌­تواند بار‌ها از ذرات گرد و غبار خطرناک­‌تر و مضر­‌تر باشد. خشک شدن کامل دریاچه­ زیست موجودات زنده را به خطر می‌­اندازد، منطقه­ ی بزرگی را غیرقابل سکونت می‌­کند و شاید گوشه­ا­ی دیگر از ایران عزیزمان را به بیابان بدل سازد.

به صحرا­های اعراب فکر کنید، صحراهایی که گرد و خاکش مهمان ما است، حال تصور کنید در آذرآبادگان همیشه سرسبز ایران، همچنین صحرایی داشته باشیم با یک تفاوت؛ درون این بیابان به جای خاک، نمک مهمان است و این نمک قدرتش را دارد که حیات گیاهان، جانوران و حتی انسان­‌ها را در منطقه وسیعی نابود کند. این نمک قدرتش را دارد فضا را چنان سفید کند که گویی آسمان را مه فرا گرفته.

اما هنوز هم دیر نیست، با کمی تدبیر و همت هنوز هم می‌­توان از این آسیب بزرگ جلوگیری کرد. حفر چاه و برداشت بی­رویه آب از منابع زیرزمینی را باید متوقف کرد، سد‌ها را باید شکست تا آب به اورمو گولی سرازیر شود. حیات قسمت بزرگی از ایران به حیات دریاچه وابسته است و نجات دریاچه نجات ایران است.

باید بر دولت فشار آورد، باید بودجه مملکت عوض خرج شدن در لبنان و فلسطین، عوض خرج شدن برای دفتر نماینده مجلس، عوض خرج اختلاس شدن، عوض خورده شدن توسط سپاه، عوض خرج سلاح بشار اسد شدن، عوض گم و گور شدن توسط دولت مردان، خرج دریاچه شود.

کار‌شناس بیاورید و وقت بگذارید برای این امر. طرح‌های ناشدنی و تخیلی مانند انتقال آب ندهید، طرح ندهید صرف اینکه حرفی زده باشید، این طرح شبیه طرحی است که می‌­گفتند کوه­های البرز را سوراخ کنید تا همه­جای ایران سرسبز شود!

دریاچه را نجات دهید، آذرآبادگان را نجات دهید، ایران را نجات داده­‌اید

Advertisements

10 پاسخ

 1. نوشتن اورملو گولی اشتباه است .دریاچه ارومیه درست است یا ارومیه دریاسی در ترکی گول به برگه گفته میشود

 2. دوست عزیز
  اولا بنده ترجیح می دادم ترکی بنویسم اما صد حیف که شما مدافعان محترم اورموگؤلو که سرزمین اجدادی بنده رو آذرآبادگان می دونید به گمان قریب به یقین از فهمیدن ترکی عاجز هستید.
  خب چاره ای نیست مگر تکلم به زبان بیگانه (آقا ما جدایی طلب نیستم عزیز. فقط نمی دونیم این آذرآبادگانی که می فرمایید آدرسش کجاست. اینجایی که ما زندگی می کنیم اسمش آذربایجان هست و بوده).

  بماند.
  عارض بودیم خدمت جمال مسرت تبار شما که میشه شما و دوستان شما به جای حرکات و نظرات پوپولیستی در مورد چیزی که (به یقین) می بینم در موردش تخصصی ندارید، چهار تا مطلب علمی در این زمینه بخونید یا با دو نفر مطلع منابع آب صحبت کنید؟
  الان احساس خوبی دارید که مثلا در مورد شکستن سد صحبت می کنید؟ شما یا جدا آدم بی سواد و نافهمی هستید یا اینکه مزد بگیر جایی خاص.
  من کارشناس منابع طبیعی و منابع آب به این راحتی نمی تونم در مورد این مساله اظهار نظر کنم که شما فرمان فتح صادر می کنید.
  این تدبیری که شما می فرمایید هنوز دیر نیست رو واقعا خودتون اجرایی می دونین؟ یا حالا همینطوری یه چیزی نوشتین که نوشته باشین یا شاید حق الزحمه ای بگیرین (اینو به این خاطر می گم که باور نمی کنم کسی در عصر اطلاعات اینقدر جاهلانه در مورد چیزی که ازش اطلاع نداره اظهار نظر کنه). شما آخه چه می دونید که عامل این خشکی چی هست که همینطور بی محابا اظهار نظر می کنین در موردش؟
  خب اگر نگران هستین، لطفا به جای ارائه راهکار، همین اظهار نگرانی کنید خودش کلی موثر هست.

  با تشکر

  • مثل اینکه باید به همه توضیح داد منظور از شکستن سد چیست.
   فکر کنم شما از خشک شدن دریاچه بیشتر خوشحال شید، میتونید به ننه من غریبم بازیتون ادامه بدید که ای وای این فاشیست ها دریاچمونو خشک کردن!

   • ما خوشحال نمی شیم جناب غرغرو.
    من و تمام تبارم داریم در کنار همین دریاچه نفس نمک می کشیم.

    حالا ما جدایی نسب، شما وطن طلب.
    ما دهاتی و نفهم. شما بافرهنگ چند قرنه.
    ما ترک. شما آریایی نژاد فارسی زبان.

    همه اینها باعث نمی شه که شما و دوستان محترم دلسوزتون، اظهار نظرهای ننه بلقیسی بفرمایید در مورد همه مسائل.

    شکستن سد یا بستن چاه یا هر کار دیگه که در ذهنتون هست همون معنی رو می ده که نوشتید. من که از دل شما خبر ندارم عزیز. هر چی نوشتی همون رو خوندم.

    این خشکی یک مساله بسیار پیچیده است. بخشی از دلایل و راه حل هاش انسانیه. بخشیش جهانی و طبیعی.
    همونطور که یکی از دوستان در پایین اشاره کرد، مشکل انسانیش بیشتر به مصرف ما برمی گرده. همین شمایی که نمی دونم کجا زندگی می کنی، باید در الگوی مصرفت تغییر بدی. ما ملت مصرف گرایی هستیم. برخلاف همه اموزه ها و فرهنگ و فلان و فلان.
    سرانه مصرف ما بالاست عزیزم و بهره وری ما در همه چیز از کار و تولید گرفته تا کشاورزی و علم و … پایینه.
    همین یک مورد حل بشود (که معنیش اینه که معجزه شده و خیلی چیزای دیگه هم حل شده) می شه در مورد سد و مدیریت سد و منابع آب این حوضه هم صحبت کرد.

    گفتم که: شما هموطن عزیز ما همین که اظهار نگرانی بفرمایید و روی همین قضیه مانور و تبلیغات کنید کافیه. اگر فکر می کنید که وطن نیاز به اصلاح داره همین اصلاح رو از خودتون شروع کنید و در مسائلی که سر رشته ای ندارید اظهار نظر نکنید. و در ضمن به هموطن خودتون تهمت ناروا نزنید.

    غر غر کردن خیلی اسونه دوست من.
    اصلاح شدن سخته.
    با نیم ساعت وقت گذاشتن می شه مطلبی مثل مال تو نوشت. اون هم کارشناسانه تر و موثرتر و نه اینطور بی سر و اثر.

    می خوای یه ترمز بزنی دوست من و در مورد چیزایی که گفتم «فکر» کنی؟

  • برادر چیزی که ما هستیم و سرزمینمون همون نیست که الان میبینی و میشنوی, یکم جلو تر و عقب تر رو ببین .شما مشکلت اینه که تا یک سانتی بیشتر نمیتونی ببینی.
   اگه دلت خوشه ایران شمالی یا آذربایجان شمال ایرانه که اونم مال سرزمین ایرانه و به لطف خدا بر خواهد گشت به جای اصلیش.
   فقط میدونم که شماها تو آذریهای ایرانی در اقلیتید.

 3. با سلام خدمت شما
  برای انتشار اخبار خود در بالاترین به یک دعوتنامه نیاز دارم در صورت امکان من را یاری فرمایید
  متشکرم.

  • متاسفانه الان دعوتنامه ندارم، لطفا آدرس وبلاگ خود را اینجا بگذارید تا در صورت وجود دعوتنامه برایتان ارسال شود

 4. شمافقط يك مشت عقده اي تجزيه طلب سرخورده هستيدكه حتي تركيه هم تحويلتون نميگيره!! اگرصداقت درشما بودهمه ملت ايران ازشما حمايت ميكردشما هيچي نداريدتنها آدم مهمتون شهرياره كه اونم اگرزنده بودتف ميكردتوصورتتون .چون 90درصداشعارش به فارسي است وعاشق ومريدشعراي پارسي بود.بجاي اينكه درافتخارات همه ايران شريك باشيدبه نداشته هاتون مينازيد.الهي درياچه تونم زودترخشك بشه .راحت بشيم

 5. مشکل از اول از عوامزدگی بوده است و هنوز هم دارد با عوامزدگی درباره اش صحبت می شود. وقتی قرار شده درباره احداث سد تصمیم بگیرند، زیر فشار نماینده و تومار و تجمع مردمی تصمیم گرفته اند و حالا هم همینطور. باید از اول سدها حق آبه دریاچه را می دادند. اما این حق آبه که از آذربایجان به اصفهان نمی رود. میشود مصرف کشاورزی در همان منطقه. چه آنهایی که از آب سد استفاده می کنند و چه آنهایی که از آب چاه، عملا دارند از آب دریاچه کم می کنند. تنها راه حلی هم که محیط زیست را نجات می دهد، این است که برداشت، چه از سد و چه از منابع زیرزمینی کنترل شود و این کار را خود مردم و مخصوصا کشاورزان منطقه باید انجام دهند. البته دولت هم باید با ابزارهای کنترلی کمک کند تا این کاهش مصرف بین همه عادلانه تقسیم شود.

دیدگاهم را در متن گفته ام، اینجا نوبت شماست و بیشتر شنوا هستم/ برای پارسی نوشتن دیدگاه با کیبرد انگلیسی از این وبسایت استفاده کنید http://behnevis.com/

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

گندی شاپور

همه عالم تن است و ایران دل نیست گوینده زین قیاس خجل

آنا دیلی شعری

تورکون دیلی تک سئوگیلی ایسته کلی دیل اولماز ... اؤزگه دیله قاتسان بو اصیل دیل اصیل اولماز

سرزمین من

یادداشت‌های دکتر سعید بشیرتاش

ساوالان

A passion for Perfection

شبهای بی سحر

تا ریشه در آبست امید ثمری هست

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: